Головна » Євреї та українці: тисячоліття співіснування

Євреї та українці: тисячоліття співіснування

Презентація книги "Євреї та українці: тисячоліття співіснування" в книгарні "Є" (Київ)

Презентація книжки Павла-Роберта Маґочія та Йоханана Петровського-Штерна “Євреї та українці: тисячоліття співіснування” за участі Павла-Роберта Маґочія, Оксани Форостини. Модератор — Валерій Падяк. Дата події: 21.09.2016. Місце події: книгарня «Є» (Київ).

Є багато такого, чого звичайні українці не знають про євреїв, а звичайні євреї – про українців. Мабуть, так само багато чого українці та євреї не знають про самих себе. Що ж до решти світу, то там про ці два народи, які  на землях сучасної України живуть поруч понад тисячу років, знають навіть менше. Внаслідок цих чинників євреї та українці, які високо цінять спадщину своїх предків, зазвичай бачать один одного крізь призму спотворень – стереотипів, непорозумінь та упереджень.

Ця книжка не обіцяє зняти глибоко закорінені стереотипи, проте вона може бути тим першим кроком, що відкриє правду  українцям про євреїв, а євреям про українців. Її також можна пооціновувати як довгоочікуване джерело інформації для тих, кому цікаво буде більше дізнатися про неймовірну країну та два її народи.

З позицій безстороннього розповідача автори подають чимало інформацій про євреїв та українців; їх вміщено у дванадцяти тематичних розділах. Серед висвітлюваних тем – географія, історія, економічне життя, традиційна культура, релігія, мова та книгодрукування, література й театр, архітектура й мистецтво, музика, формування діаспори та українська сучасність. Завершальний розділ – це роздуми авторів про наше минуле як про сучасність і майбутнє.

335 кольорових ілюстрацій, 29 мап та декілька текстових вставок із описами специфічних феноменів або розповідями про контроверсійні питання. Також книжка містить перелік літератури для подальшого читання.

Павло-Роберт Маґочій – професор історії та політичних наук Торонтського університету, де очолює кафедру українознавчих студій Джона Яремка. Автор сотень історичних, соціолінгвістичних, картографічних, бібліографічних та міграцієзнавчих досліджень.

Йоханан Петровський-Штерн – професор Центру єврейських студій Crown Family у Північно-Західному університеті США. Автор кількох відзначених преміями книжок з історії та культури євреїв Центральної та Східної Європи.


Вступ до 7.30 хв.

Валерій Падяк, викладач Пряшівського університету в Словаччині, видавець (м. Ужгород) – про книгу (час виходу книги – до 75-річчя трагедії Бабиного Яру), авторів, перекладачку, нові книги видавництва, про П.Магочі (співавтор).

Павло-Роберт Маґочій

Павло-Роберт Маґочій

З 9.15 хв. – Пол Роберт Магочі

13 хв. – про останню частину книги «Минуле, сучасність, майбутнє»

Існує провалля між 2-а самостями в Україні, між євреями і українцями, яке не зникає (як і між англійцями і французами в Канаді). Це провалля є і поміж вченими, їх поглядами.

В основному звертається увага на періоди загострених стосунків, ніж на часи нормального співіснування.

14.50 хв. євреї жили на українських землях тисячоліття, починаючи від середньовіччя (Київська Русь)

Від 1550 р. (450 років) – істотну частину населення країни становили євреї!

За 5–10 століть були періоди конфліктів і руйнувань (погромів) лише шість:

  «Про патріотичне виховання, про поняття «нація»» (ретроспектива, рік 1993-й)

І. 1648–1649 рр.;

ІІ. 1768 р. – гайдамаччина

ІІІ. 1881–1883 рр.

ІV. 1903–1906 рр.

V. 1919–1920 рр.

VI. 1941–1944 рр. – Голокост

 

Сумарно це всього 16 чи 20 років, але тільки до цього часу прикута найбільша увага.

Тобто життя євреїв в Україні – не суцільна трагедія.

17.25 хв. – більшості комфортніше з успадкованим уявленням («я так знаю», «я так відчуваю») заснованим на враженнях і стереотипах

18.40 хв. – цитує М.Грінберга (американця єврейського походження) про сусідство з ірландцями

19.45 хв. Формування поглядів і уявлень про історичне минуле:

І етап – сприйняття – усвідомлення особою складових її власного оточення за допомогою фізичних відчуттів чи почуттів;

ІІ етап – віра – сприйняття і розуміння чогось, що видається більш-менш правдивим;

ІІІ етап – переконання – дії, спрямовані на переконання людини або стан переконаності в абсолютній правдивості чого-небудь.

20.40 хв. Ті євреї й українці, що нічого не хочуть змінювати у поглядах один на одного, нічого з книги не візьмуть.

21.30 хв. – почуття та відчуття – чудово, але їм не слід давати розвиватись у відчуття вірування та переконання за відсутності знань

22.10 хв. – для змін поглядів необхідні глибокі знання одне про одного

22.50 хв. – про працю Оксани Форостини над перекладом

24.10 хв. – перекладачка про власні враження: багато неочікуваних фактів для обох сторін; про лакуни, які тепер нічим не заповнюються (однокласники-євреї виїхали зі Львова)

Валерій Падяк

Валерій Падяк

28.20 хв. Видавець про формування книги: в процесі роботи автори мінялись позиціями, доповнюючи розділи одне одного, висловлюючи думки щодо назв; про своє багатонаціональне оточення в школі в Ужгороді; про сприйняття його євреєм; про шлях України, про прогавлення Криму.

35.25 хв. – про сталінську теорію мононаціональної держави після ІІ світової війни, масові виселення й переселення

36 хв. Чи це наша земля, чи це спільний дім, спільна земля? Частина книги не розділені між авторами, книга – їх спільна інтелектуальна власність – синів двох народів.

З 37.45 хв. – спілкування з автором

39 хв. – питання про українське коріння професора Магочі

В межах кордонів в Україні – всі українці, але різного походження; мати 1923 року виїхала до США, карпато-русинка.

Слухач задає питання на презентації книги "Євреї та українці: тисячоліття співіснування" в книгарні "Є" (Київ)

42 хв. – слухач просить описати характер євреїв та єврейську ідею

43 хв. Євреї – особи, люди, індивіди, які визнають чи ні своє походження. А ще є думки інших осіб про певні етнічні групи, вони створюють стереотипи опису різних народів.

  Іван Франко та єврейське питання

І розділ – присвячений очищенню від стереотипів (автори дивляться на життя так, яким воно було насправді).

45.35 хв. – чому вибрали євреїв, а не інші національності для співставлення?

46.30 хв. – у 8-му батальйоні «Арата» («Правий сектор») воює єврейська рота (дислокація у м. Мар`янці), обороняючи свою історичну батьківщину Україну (коментатор з залу)

49.50 хв. – про історіографію: чи змінились погляди сучасних істориків в порівнянні з радянськими істориками?

Погляду загального професор не має, знає багато робіт в різних галузях історії.

52 хв. – багато істориків вже розуміють, що історія України, це не лише історія етнічних українців; є

книги про німців, болгар, вірмен

53.20 хв. – проблема не в наукових роботах, а в шкільних підручниках (на думку професора); підручники не презентують Україну як мультикультурну державу

55.37 хв. І громадянська війна, у складі армії Нестора Махна був єврейський полк – коментар слухачки.

В книзі історія займає лише частину, є економіка, традиційне життя, література, книгодрукування, мистецтво, музика, діаспора. Книга – мініенциклопедія.

58 хв. В іншій книзі професора «Україна: Історія її земель та народів» є дещо про Нестора Махна, він був ворогом у менонітів (Центральна Україна), чортом, Гітлером.

59.05 хв. – питання про голод в Україні і роль євреїв в цьому процесі

В книзі є про це, про проблему стереотипів, про радянських чиновників єврейського походження, що брали участь в тих подіях.

 

2 година

 

0.33 хв. Чи існує в Ізраїлі українська діаспора (етнічні українці)?

Так, існує, є етнічні українці в інших країнах, є етнічні євреї, діють ряд організацій українських та російських. Є й етнічні українці в Ізраїлі.

3.25 хв. Все ж існує український національний характер, система виховання, архетипи, привнесення цінностей та досвіду зі США стикаються з цим, суперечать цьому?!

4.48 хв. Яке бачення взаємодії США з Україною та Канади з Україною?

5.05 хв. Національний характер як категорія був важливим у ХІХ столітті, аж до ХХ.

Професор Магочі вважає, що спиратись на поверхневе розуміння суспільства (стереотипи), – несерйозно!

7.50 хв. – етнічних українців в США фактично не існує, всі вихідці з тих територій – росіяни, але останній час ситуація дещо змінилась, Україну починають сприймати окремо десь з 2004 року

9.15 хв. Але й 1 млн. українців в США це малий % в порівнянні з 350 млн. населення; етнічні українці ніколи не грали провідну роль в американській політиці.

  Україну приречено. Де взяти надію? Де і в чому вихід?

10 хв. – в Канаді – інша ситуація: 1 млн. 200 тисяч етнічних українців на фоні 35 млн. – % помітний; перші переселенці були українці, заснували провінції Манітоба, Альберта, Саскачеван; від ІІ світової війни  грали значну роль в політиці, зараз є багато високопосадовців українського походження, що визнають своє походження

Статус етнічних українців Штатів і Канади – абсолютно різний.

В Канаді всі знають про українців та Україну.

 

12.05 хв. – ведучий: стереотипи потрібні, бо спрощують наше життя, але часто люди не помічають, що вони в їх полоні

Про дослідження карпато-русинської літератури ХІХ століття та тенденцію розглядати євреїв як корчмарів.

14.25 хв. В корчмах нині – нема євреїв, але корчми лишились, і в них українські корчмарі: то хто тепер нас споює? Прийшов час раціонально оцінити положення речей. Про Освенцим (це жах, засуджували і знищували за національність)

 

17.10 хв. – з залу: Кравчук вибачився перед євреями за всіх українців, тепер ми чекаємо зворотнього кроку, це важливо для подальшого співіснування

 

Оксана Форостина

Оксана Форостина

17.42 хв. О.Форостина коментує: про зручність стереотипів та незручність говорити про злочини етнічних українців проти власного народу за більшовизму, більшовизм став соціальним ліфтом для багатьох етнічних українців.

 

 

 

 

19.30 хв. – коментар з залу: є націоналізм та інтернаціоналізм; у нас була інтернаціональна держава, але винищили лише українців (в Європі – циган, басків)

 

20.21 хв. – О.Форостина коментує: кожний європейський народ має свою історію калаборації (компроміс чи активна співучасть), народів лише жертв – нема

 

Коментар з залу:

21.30 хв. – про шинок в дореволюційному селі, без нього село було неповноцінне, це ціла культура функціонування, після революції – розшарування почалось, єврейський народ визнано жертвою злочинного царату.

23.20 хв. – про початок перебудови і розстрільні списки (перші жертви – непмани); про гроші Леніна – від німців, Троцького – від американських родичів на скасування межі осідлості; вони один одному заважали!

24.41 хв. Історія України в Російській імперії та в Союзі ще не переосмислена.

 

25.40 хв. – ведучий: ціль книжки – дозволяє подивитися пильніше на нашого сусіда і розпочати дискусію про наше життя.

28 хв. Період капіталізації розділив суспільство.

29.20 хв. Молодь хоче жити в Європі, вчитись там і бути там.

 

30.05 хв. коментар з залу – про Європу і правила гри стосовно сусіда

 

32 хв. – констатується рух в правильному напрямку: «Ми не знищуємо тих, хто думає інакше!»

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку