Головна » Українське родознавство (родовод)

Українське родознавство (родовод)

0.12 хв.:

Генеалогія – одна з найстарших дисциплін історичного циклу. Початок генеалогії – в родоплемінному часі.

З родовими питаннями пов’язано багато вірувань.

Одне з яких – тотемізм (кожний рід мав свого тотема).

Зараз спостерігаємо його у народів Океанії, до XVIII ст. у євреїв зберігався.

Сьогодні генеалогія – пов’язана з патрілінійністю (до 20 ст.); за матріархату важко було вираховувати родичів.

Раніше, в середні віки, історію уявляли не інакше, як зміну поколінь.

За Нестором-літописцем всі події подаються за князями та зміною їх поколінь (влада передавалась від батька до сина за родовим принципом).

В рабовласницькому суспільстві співіснували аристократія – патриціат і демос –плебс. Походження дає право на владу, але і закріплює обов’язки (ти мав бути кращим за інших, відповідати стану, до якого належав).

Тоді добре розумілась суспільна ієрархія.

Середньовіччя – «золота доба» генеалогії.

Виникає ієрархія чинів, звань, додається момент успадкування власності.

Титул означав посаду чиновника; влада королів слабшала, чиновники захопили землі (вже в XV ст.) і закріпили владу з допомогою генеалогії.

ХVI ст. у Франції – утворився орган Суд при герби Франції, на чолі його стояв генеральний суддя (посада передавалась по спадку 150 р.) – слідкували за законністю передачі родоводу.

У Великобританії – була Книга відвідування герольдів, пізніше в Московському царстві за Івана Грозного – Палата родових справ створилася.

Петро І – ввів Табель про ранги, який перекривав право родів на панівне становище (з’явилась можливість вислужити дворянство).

14 рангів існувало.
Уже в кінці XVІІ ст. – полковник та дійсний стацький радник отримували спадкове право дворянства, тобто до дворянства можна було перейти з найвищої посади.

13 хв. В Україні – постійна зміна панівних династій спостерігалась.

Київська Русь – Рюриковичи і їх гілки, далі йшли бояри.

Галицько-Волинське князівство – нові люди висунились і наповнили еліту.

Литовська Русь (через шлюб останньої дочки галицького князя) – ще додаються нові елементи: потомки Гедеміновичей і місцевих бояр.

Річ Посполита (Ягелон одружився з Ядвігою) – експансія польської шляхти.

Князі Острозькі – кожне покоління одружувалось з представницею католицьких родів, тобто відбулось змішування (населення українського та білоруського походження).

Прошарок дрібно православної шляхти не приймає польський вплив – з нього сформувалось реєстрове козацтво.

Повстання під орудою Богдана Хмельницького (Українська повстанська революція); поділ на українців та поляків був болісним.

З’явилось нове козацтво (додались нові люди, в тому числі авантюристи), багато полководців не вміли навіть писати, але зарекомендували себе іншими якостями.

Були шляхта, селяни, волохи, молдовани, серби, хорвати, болгари (енергійні люди тікали з-під іга Туреччини і будували кар’єру).

200 родів грецького нараховувалось серед козацьких старшини, інтенданти в війську (колишні купці) започаткували ці роди – Капністи, Константиновичи, Тамари, відомі в ХІХ столітті Драгоманови.

Косачі походять з боснійських банів. Польська шляхта побоювалась і окозачувалась, до того ж приймали православ`я. Наприклад, Андрій Касперович Дунін-Барковський, генерал-обозний (за легендою купив хабарями гетьманство Мазепі), його вважали вампіром, похований в Чернігові в Єлецькому монастирі.

Серед козацької старшини було дуже багато євреїв (не могли потрапити по Б.Хмельницькому, а в Речі Посполитій мали панівне становище).

Повстання під проводом Богдана Хмельницького було спрямоване проти поляків і євреїв.

Рід Марковичів (Опанас Маркович з нього, жінка гетьмана Скоропадського: одружився з Анастасією Маркович, про них говорили «Іван носить плахту, а Настя булаву».

Козацька старшина вся змішана, з цього котла і з’явилась українська еліта, яка розбудовувала державність і створювала культуру.

Композитори Бортнянський та Березовський, художник Левицький – з козацької старшини.

25 хв. Росія почала пригноблювати Україну, почався процес інкорпорації українських земель (в порушення Березневих статей Б. Хмельницького). Гетьманщина мала зобов’язання не мати добрих стосунків з ворогами Московського царства і мала спільно з ним воювати, в усьому іншому – визнавалася незалежною державою, мала власні дипломатичні стосунки, збирала податі на свою користь.

Через 4 роки почали порушувати правила. Росія скасувала незалежність, Гетьманщину поділила, створила губернії, що входили в склад Російської імперії. Залишалось питання, що робити з елітою?

Цариця Катерина ІІ ліквідувала козацьку старшину як стан остаточно, потім перевела їх в дворянство (документи передали в Герольдію).

Кращих 45 хлопців за Румянцева стратили, були повстання, поступово старшину зламали (за 70 років), забирали маєтки, ввели війська.

Були кружки, місія Капніста (ХІХ ст.), але час минув. Священики не потрапили в дворянство (гетьман Самойлович був поповичем).

В Російській імперії священики позбавлялись дворянства чи шляхетства.

Сотенна старшина не відповідала своїми званнями російським чинам. Гетьман дорівнював полковнику російської армії, інші – опинились на краю. Певний стан – певні обов’язки і привілеї.

Куліш – родина не потрапила до дворянських.

У XVI ст. історик Жером Сало запропонував будувати родовідні дерева.

З 32 хв. – слайди-родові дерева.

5. Низхідний чоловічий-page0001

9

rurik_tr

 

 

36.30 хв.:
По гербах визначали родину (добре знали герби).
Таблиці розробили науковці (дерева важко малювати) – вертикальні та горизонтальні, чоловічі чи змішані, висхідні чи низхідні.

Page1

Висхідний чоловічий

1. Висхідний змішаний
Низхідний чоловічий родовід князів Галицьких

2. Висхідний змішаний 1

Є варіант кругова таблиця та таблиця споріднення (видно, де роди перетинаються) (Вернадський, Константиновичі, Короленки; Вернадський та Короленко – троюрідні брати).

Кругова таблиця

 

Кругова таблиця

6. Низхідний чоловічий-page0001

40 хв.:
У XIX столітті почалися наукові дослідження української генеалогії.

Генеалогія буває утилітарна – далі вивчаємо впливи – стає науковою.

 

 

Милорадович

 

 

Граф Мілорадович – один з 1-х творців генеалогічних праць.

 

 

В.Л. Мозолевський (родич Вернадського) – секретар 1-ї Академії наук – Вернадський і він (його племінник родичі гетьмана Скоропадського).
Зараз історики вже й таблицями не користуються, використовують родовідні розписи.

Модзалевський

 

41 хв.:
Родовідний розпис, дає можливість розмістити інформацію.

Паттон (Патона) (шотландці): 1-й Паттон був спундкохом Анни Іоанівни (завідував…вшами), інший архітектору Растреллі допомагав.

Французький чи російський розпис – найзручніший.

Німецький – в Готському альманасі представлений.

Готський альманах

Готський альманах

ГербЗавадовських

ГербІскрицьких

 

 

Milorad

 

45 хв.:

– про рід Капністів

Про складання власного родоводу

 

Валерій В`ячеславович Томазов

Валерій В`ячеславович Томазов

31.10.2014 року в Будинок вчених НАН України в рамках “Клубу цікавих зустрічей” була прочитана лекція на тему: «Українське родознавство». Лектор — кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, зав. сектору генеалогії та геральдичних досліджень Інституту історії НАН України Валерій В`ячеславович Томазов.

 

 

16.04.2015

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку