Головна » Чи варто сваритися і як це правильно робити

Чи варто сваритися і як це правильно робити

Як розпізнавати емоції.

Слід знати, як називається те, що ви відчуваєте. Існує негласна заборона на певні почуття. Нема позитивних або негативних почуттів, є лише неефективні способи їх проявлення.  Ставиться блок, що гнів це погано, і все (жінка має бути покірною). У кожної людини є багато блоків і заборон, які часто заважають.

«Оголені думки та почуття такі ж безпорадні, як оголені люди. Отже ,треба їх одягти» Поль Валері

Визначтесь з тим, що відчуваєте: це добро, чи зло? Чи не руйнує це інших, чи не відштовхує їх від вас? Радість – добре, страх – тікай, важка лайка – злість. Слід вияснити через яку дію я злюсь (тобто не з людини в цілому злюсь).

«Ти, певно, хотів краще, але виявилось … », – запропонувати людині інші варіанти поведінки. Часто злість проявляють близькі люди. Якщо не висловлювати те, що ви дійсно думаєте, відчуваєте і що вам це не подобається (і посміхатися, виявляючи витримку) це призведе до хвороби того, хто терпить, а одночасно покриває та стимулює того, хто практикує злість . А одного разу терплячого може прорвати і ситуація виллється на голову потоком скандалу.

«Вбиває доза отрути». Погані почуття можуть бути корисними.

Добрі почуття можуть вбити.

Агресія може бути позитивною енергією, яка розвиває, просуває, переборює (є позитивний фокус йти вперед).

Злість – перегріта агресія, яка спричиняє афект (афективну поведінку). Якщо в вас щось дратує в поведінці інших, то слід їм сказати про це вчасно. Якщо «проковтнути» неприємне раз, вдруге, втретє, а потім «іде геть» сказати, то це не ефективно, оскільки слушний момент було пропущено.

Ігноруємо (даємо собаці гризти ногу, а самі ще й гладимо її) – вчиняємо погано. Злість треба зупиняти словами «не можна, не гарно, не чемно», таким чином стримуємо нападника і він скоріш за все облишить вас.

  Про військові втрати, про проблеми адаптації ветеранів, поради психологам та близьким

Якщо довго терпіти, а тоді вибухнути, тоді інший відреагує на вашу емоцію, і все – скандал почався, а сам привід вже забутий. Почуття і емоції не вторинні, думки не все формують.

Вірменські вчені дослідили, що нестача уваги батьків викликає агресію у дітей. Цьому сприяють телевізор, комп’ютер (дослідження вчених з Іллінойсу,  США). Гарний настрій гарантує зміцнення імунітету та зниження рівня гормонів стресу.

Професор Ед. Діор: «Песимісти помирають раніше».

У людини щасливої в дитинстві більше почуття власної гідності, що є запорукою життєвого успіху.

Але у шлюбі щасливі діти менш успішні, бо мають вищий рівень уявлень про щастя і незгодні жити з недоліками іншої людини.

Людина холеричного темпераменту одразу зреагує на ситуацію.

Як керувати почуттями:

  1. Виражати злість треба;
  2. Виражати злість треба обережно (вибирати шлях).

Подумайте, чи зразу готові висловитися, чи потрібно взяти паузу, максимум на 1-2 хвилини, щоб вгамувати себе і подумати. Далі починайте висловлюватись. Говоріть про щось конкретно – «те що відбувається, викликає в мене злість». Далі поясніть, чого би ви хотіли (дати розв’язок). Все без звинувачень. Зізнавайтесь чесно (я відчуваю злість).

Якщо відчуваєте смуток і пригнічення, не обмежуйте це, не затискайтесь, а переживіть. Бути постійно веселим – це глупість. Є патологічне уявлення: «не веселий – погана людина». Проблема виникає, якщо довго заглиблюватись в будь-яку з емоцій і почуттів. Емоції зникають, якщо ними поділитися.

Неписані правила:

  1. зростає сила невисловлених почуттів (вони не зникають);
  2. вживайте позитивні слова і вирази (до примирення);
  3. визнайте провину;
  4. підтримайте людину, скажіть, що переживаєте за неї, що хочете більше зрозуміти;
  5. зазначте важливість партнера.

Тобто, конкретизуйте, чим ви незадоволені, що відчуваєте, яка дія, поведінка іншого викликала сильну емоцію, що хочете отримати. Все підкріпляйте словами вдячності за те, що робить партнер. Дайте йому зрозуміти його цінність для вас.

  Діти – війна – стрес

11.03.2011, радіостанція «Промінь», передача «Сам собі», тема: «Чи варто сваритися і як це правильно робити», гештальт-терапевт Павло Горбенко.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку