Головна » Цивілізаційний вибір територій Північно-Східної Русі (спроба аналізу історичних причин війни в Україні)

Цивілізаційний вибір територій Північно-Східної Русі (спроба аналізу історичних причин війни в Україні)

З 1.35 хв. – питання (продовження теми, слухати І частину)

3 хв. – зміни відбуваються на очах, в т.ч. у сприйнятті історії; «Війна світів» Герберта Уелса

4.23 хв. – європейська і євроазійська (Росія – її релікт) цивілізації борються між собою

Зараз в світі боротьба йде між шістьма чи сьома цивілізаціями, кожна з них пропонує свою модель поведінки і організації суспільства.

5.20 хв. Драматизм історії України – розташування територій в прифронтовій зоні, бере участь у конфліктах Європи і Євразії, причому у пасивній якості – постійно!

6.11 хв. 11 млн. – втрати України в ІІ світовій війні, найбільші, взамін ми нічого не придбали (виконали роль гарматного м’яса), поляки і євреї отримали незалежні держави

6.45 хв. Конфлікт триває давно, з часів Київської Русі.

України має модель західно-європейської цивілізації, в основі – приватна власність – ринкова економіка – багате суспільство і незалежна людина.

7 хв. Схід – програє, базується на «азійському способі виробництва», як сказав Карл Маркс. Приватна власність – не визнається, все в руках – правителя, люди – будівельний матеріал (висловлювання Жукова про солдатів: «Не слід жаліти, баби нових понароджують»).

Схід програє війну Заходу, але ядро – Росія, жорстоке і вперте.

8.10 хв. АТО – цивілізаційна війна (Росія воює з Європою, Україна – її східна барикада).

8.36 хв. Європейська цивілізація починає розвиватись з часів античного світу.

8.50 хв. Євроазійство принесли татаро-монгольскі деспотії (монголи завоювали Китай, що мав давні традиції деспотії). Структуру завойованих територій не руйнували, місцеві князі – васали, що правили на двох умовах: сплата десятини за рік та на вимогу виставлення війська.

10.33 хв. – східні князі були позбавлені права передавати владу у спадок; процедура при отриманні влади була принизливою (опис), якщо хан був милостивий – давав ярлик на княжіння

11.58 хв. – Олександр Невський – той, хто вибрав долю Русі між Сходом і Заходом

В фільмі Сергія Ейзейнштейна нема правди.

12.30 хв. – коротка історія Олександра Невського

Багато князів здавалось татаро-монголам. В 1238 році здався Ярослав Всеволодович (Переяслав-Залеський), батько Олександра Невського; старший син мав бути в аманатах (заручниках) у Батия, там подружився і побратався з Сартаком – старшим сином Батия, перебував у Батия 12-14 років.

  Україна в епіцентрі світових воєн: історичний досвід та актуальні події (продовження)

14.20 хв. – Джованні да Плано Карпіні залишив згадку про страту християн, що не поклонились ідолам (князя Михайла та його боярина), царевич Олександр Невський був за перекладача.

До 1252 року – Олександр Невський отримав Київ, який був суцільною руїною і йому не сподобався.

Андрій – його брат княжив в Володимиро-Суздальській землі. У 1252 році щось затіяв з Данилом Галицьким – повстання; Олександр передав брата татаро-монголам, але той втік в Швецію. Ще 5 разів приводив татар на Русь.

В 1259 році завоював для монголів Новгород, населенню традиційно виколювали очі. Олександр Невський був сатрапом (прикажчиком) чингізидів.

Сина Василя здав монголам на смерть, бо той бунтував.

1263 р. – Олександра Невського отруїли в Орді.

17.14 хв.  Так почалось становлення фундаменту Московського царства – Російської імперії – Російської Федерації.

17.27 хв. – точно так діяв і Іван Калита (проти Твері, Суздалі, Кашина, Торжка) – вирізав їх, очолював військо монголів в 50 тисяч вершників  – отримав ярлик на собирание руських земель

18.30 хв. Держава Московія формувалась на засадах і принципах Золотої Орди (копіювалась структура; військо, опричники з іноземців).

19.20 хв. Слово «таможня» – від «тамга», від «ям» – ямська служба; дротове карбування грошей тривало до 1699 р. (реформи Петра І).

19.48 хв. Звідки у Дмитрія Донського виник порив незалежності від Орди?

Донськой проти Орди не воював, виступав за хана Тохтамиша (чингизіда) проти Мамая (з іншої династії); Мамай родом з Криму, жив під Запоріжжям.

Танга – у Білінського виправити про Королево

20.57 хв. 1312 рік, хан Узбек прийняв мусульманство (татари перейшли в мусульманство), частково – охрестились, що зумовило масові втечі, оселились в околицях Москви, Твері, Суздаля, Володимира.

Московська держава потребувала професійного війська, з’явились стрілецькі слободи (з аристократичної татарської молоді) – пішли дворянські роди (Шереметьєви, Салтикови, Булгакови, Аракчеєви, Грибоєдові, Тургенєві, Шуйські, Годунові, Апраксіни), 80% дворян XVI століття мали татарську кров.

В XV ст. (Федотов) – Москва прониклась східним духом: костюми, мова.

На монастирях з XIV століття – надписи з Корану.

  Утопічно-жартівливі поради (план) для держави Україна

22.54 хв. Московська держава виникла і сформувалась як улус Золотої Орди, запозичивши її принципи і дух.

23.20 хв. – свою роль зіграла російська православна церква, яка почала служити хану, бо він не брав з неї десятини, надавав земельні угіддя

Головний убір патріарха мав надпис з Корану (казус з Кирилом).

24.22 хв. – принципи азійської деспотії збереглися до нашого часу

24.51 хв. – про героїв російської історії – Івана Грозного та Петра І

25 хв. Суть війни Івана ІV (Грозного) з боярами (починається розвиватися ринкова економіка, досягла власних князівських земель Залеського краю, селян на оброк відпустили, збіжжя через Псков і Новгород продавали, з’явилось багатство – вихід з-під влади царя; той вирішив ввести опричину (завойоване – належить опричнику) – всі починання було знищено, 15% засівних земель лишились в кінці його правління в порівнянні з початком – почалось Смутное время, Росія почала втрачати виходи до Балтики.

27.34 хв. Все ХVII ст. – в Росії відбувалася стагнація, поки на історичній сцені не з’явився новий герой – Петро І, який мавпував Європу (за Томбі – це ознака програшу цивілізації). Досягнення: флот на Балтиці, на Уралі побудували 14 чавунних заводів, але шляхом кріпацького рабства. Будував в Росії Європу азійським методом. З 847 кораблів у 1725 році, коли помер, на плаву лишилось кілька, все інше згнило!

29.45 хв. Наполеон: «Багнетами можна зробити все, крім одного: на них не можна сидіти».

29.50 хв. Ринок не міг розвиватися, бо не було приватної власності; наводиться кінець повісті Пушкіна «Капітанська дочка» (служиш царю – маєш наділ, а на Заході Європи аристократи мали спадкову власність).

31.10 хв. Катерина ІІ ввела приватну спадковість власність для дворян.

В ХІХ ст. європейський спосіб виробництва проникав в тіло азійської деспотії.

31.50 хв. – офіцерство, що захотіло перебудувати життя у 1825 році, – розстріляли

32.30 хв. 1895 р. – будується залізниця в Росії, починається розвиток капіталізму в тілі деспотії, що закінчилось буржуазною революцією 1917 року

32.50 хв. – за півроку – відкат, приходять фундаменталісти – більшовики, нищать капіталістів і приватну власність – далі починається повна відсутність приватної власності, влада підтримується багнетами

  Книга «Душа Японії: айни очима українця і санскриту», Василь Кобилюх

33.45 хв. Прийшов Горбачов, азійська економіка не змогла конкурувати з Заходом – розвал Союзу.

34.40 хв. Раб – людина позбавлена майна (античне визначення).

35.13 хв. Путінський похід на Захід, Україну – бажання азійської деспотії взяти реванш. Триває цивілізаційна війна.

Питання.

36.14 хв. Чи азійське свавілля дорівнює фашизму?

–    про ленд-ліз

–    чи правда, що існують претензії королів Швеції та Польщі на території Російської імперії?

–    Росія – проект французьких і німецьких багатіїв?

–    «Північно-Східна Русь», то чого ми окремо?

37.43 хв. Відповіді:

Русь – Переяславщина та Київщина (Чернігівщина не входила), Михайло Юліанович Брайчевський (український археолог і історик) казав, що термін «Русь» небезпечний, бо нас загарбають (Київська та Древня Русь – книжний термін); в історії багато казусів: етнонім «французи» – походить від ненависних германських племен франків.

39.25 хв. – про Сталіна (ввів кріпацтво і рабство)

Маніфесту Комуністичної партії Карла Маркса і Фрідріха Енгельса нема в підручниках!

40.22 хв. – про необхідність вживання термінів “Русь” та “руський”

Думка про Білінського – цінні роботи, але багато чого важко довести; вік Олександра Невського на час битви було 19 років.

42.20 хв. Фашизм – крайня форма націоналізму, ідейно відстоює право на території, шовінізмом і збройно – знищення сусідів.

Азійський спосіб виробництва не фашизм.

В Україні фашизму нема, а от у Росії – є, це у них «фашистська хунта».

Без ленд-лізу – не було б Перемоги (складав всього 1,5% за радянськими джерелами). Це і літаки, і їжа. Гроші – не віддали, техніку скопіювали.

44.20 хв. – королівські династії не можуть реалізувати свої права без сили (зброї і війська)

44.53 хв. – з заяви Російською імперією династійних прав на Босфор і Дарданелли почалась І світова війна

Л.Л.Залізняк45 хв. – азійський спосіб виробництва (Шумер, Єгипет) плодив рабство

46 хв. – наводять слова Миколи Хвильового (зміст: «Подалі від Москви, назад до Європи»)

 

22.02.2016, передача «Історичні фрески», радіо «Культура», друга бесіда з Л.Л. Залізняком на тему: «Цивілізаційний вибір територій Північно-Східної Русі», ведучий – канд.іст. наук Олександр Алфьоров.

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку