Головна » Деградація та дегенерація

Деградація та дегенерація

samumray.in.ua.

 

 

Гостро-кризова ситуація

Гостро-кризова ситуація

 

Довелось дати таку назву статті, підкреслюючи панування в мовному питанні саме цих двох тенденцій, як не прикро це робити в День української писемності та мови.

Зрозуміло, що це стосується не всіх (є ж бо фахівці та залюблені в українську, хтось із них і диктант єдності писав сьогодні, є прості люди, селяни чи городяни, які й не дуже задумуються над мовою та проблемами з нею, але щодня використовують свою рідну мову, а дехто – не знає та прагне її вивчити). Але тенденція погіршення в мовній ситуації виразна й яскраво проявлена

Вивіски, афіши, реклами – в транспорті, по телебаченню, в газетах-журналах – містять безліч прикрих помилок.

Мова дикторів і ведучих радіо- та телеефірів максимально наблизилась до мови мас, майже перетворилась на суржик та підлітковий сленг. Рейтинги-опитування читачів та вперті цифри продаж на книжковому ринку нашої країни (якщо такий взагалі існує) свідчать про те, що охоче купують літературу, що написана саме суржиком, народно-побутовим сленгом, сучасною говіркою, бажано, щоб все в книзі було так, як в житті, в тому числі – лайка. Українські серіали (особливо останній шедевр з мовою вулиць і побуту, що втрапив в око, – «Пацанки») – жахають, бо і в них герої говорять в основному брутально. Що вже казати про усілякі звеселяючі шоу, де артисти кепкують, кривляються, ламають мову (й язик), максимально близько зображуючи сучасність та сучасних героїв – і звичайних людей, і відомих. Виходить, що культурне за формою і суттю ніхто не дивитиметься.

Співаки в текстах пісень, що виконують (а часто самі і пишуть) не відстають. Давно почали народствування «Брати Гадюкіни» та «Скрябін», естафету утримує популярний «Тік», не відстають і менш відомі нові гурти та виконавці.

Жодного місця в медійному просторі не лишилось для зразка: літературної, чистої української (те, що ще є, захлинається, не дуже популярне). Інтернет хоч і зробив доступними словники, та весь наповнений матеріалами низької мовної якості, купою грубих помилок та розбіжностей правопису (приклад – будь-яка стаття української «Вікіпедії»).

Багато кивали на Вєрку Сердючку. І даремно. Андрій Данилко якісно й професійно перевтілюється на сцені. Його героїня щира й особлива, а сценки – дійсно смішні. Вони є зразком справжньої сатири, доброї і мудрої, від якої смішно до сліз, а багатьом хочеться змінитись на краще. А коли всі герої ефірів, серіалів і книг перекривлюють, перекручують мову і роблять це брутально, зло, цинічно, ще й навколо лунає казна що, то робиться моторошно…

Констатуєш масову деградацію з дегенерацією чи навпаки.

А тут ще одна проблема додалась. На часі (як кажуть) нові правила української мови. Комісії і депутати про щось сперечаються, за щось буквально б’ються, свої позиції відстоює громадськість й фахівці-мовники. Але до чого нові правила, якщо й старих більшість населення досі не опанувала! Почнеться ще більший різнобій: хто в ліс, а хто по дрова.

Київська «Просвіта» вирішила сказати своє слово в мовному питанні. Вчора ввечері провела чергове засідання мандрівного дискусійного клубу «Коло» під дивною, як на погляд автора статті, назвою «Як нам українізувати українців?». Слабенький голосок, майже нечутний (з огляду на кількість людей в залі, які, певна річ, і так не мають особливих проблем чи сумнівів щодо мови спілкування). Насильно нікого не українізуєш, не змусиш любити ні землю, ні мову, ні пісню.

І для чого це більшості населення України, скажіть будь ласка ?

Все й так добре. Ті, хто спілкується суржиком, вірогідно, впевнені, що вони говорять саме українською. Вона в їх виконанні саме така: звична, зручна, зрозуміла. А преса, телебачення, радіо, книговидавці підтримують думку народу про те, що все йде нормально, як слід, вкладаючи в уста героїв субпродукт. Гарний приклад – нема де брати. Результат – читай в заголовку.

Сам Ум Рай

9.11.2018

 


 
							
										

	 	

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку