Головна » Кращий шевченкознавець

Кращий шевченкознавець

Олександр Кониський

Олександр Кониський

Олександр Кониський – видатний український письменник та громадський діяч, педагог народився в 1836 році в родині збіднілого українського поміщика на хуторі біля села Переходівка. Початкову освіту здобув в Ніжинському повітовому училищі, де в той час викладав малювання близький приятель Тараса Шевченка художник Іван Сошенко. Потім навчався в класичній гімназії та Ніжинському юридичному ліцеї князя Безбородька.
Активна громадська діяльність молодого адвоката Кониського почалася на рубежі 50-60-х років ХІХ ст. в період пожвавлення українського національно-культурницького руху, пробудженого реформами в Російській імперії. В цей час за ініціативою української інтелігенції створено Петербурзьку громаду, започатковано часопис «Основа», в якому співпрацювали Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, Микола Костомаров, Василь Білозерський.
Активним діячем Полтавської громади став Олександр Кониський. Разом з іншими діячами він брав участь в організації недільних шкіл для дітей, виступав за введення в школі української мови, друкувався в щотижневому «Чернігівському листку», що його видавав Леонід Глібов, виступав у пресі з церковної тематики 1897 року О.Кониський разом з Б.Антоновичем, С.Єфремовим та Є.Чикаленком виступили ініціаторами створення Всеукраїнської загальної організації громадсько-політичної спілки, яка мусила об’єднати всі кола національно свідомих українців. Для потреб організації Кониський заснував у Києві видавництво «Вік», яке за 15 років видало понад 100 найменувань книжок українською мовою. На прохання наукового товариства імені Тараса Шевченка для першого тому «Наукових записок» О.Кониський почав працювати над ґрунтовною біографією Кобзаря. За 5 років він зібрав та опрацював весь архівний матеріал, об’їхав всі шевченківські місця в Україні, опитав сотні людей і написав двотомну біографічну хроніку «Тарас Шевченко-Грушевський», яка побачила світ у 1896-1901 рр. Це дослідження не перевершене і до сьогодні.

  «КобзарТ»нули так «КобзарТ»нули…

Освітньо-пізнавальний часопис «Український дім», 5-6 (45-46), 2011.

 

20.07.2018

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку