Головна » Куріння – це швидка старість і тяжкі хвороби

Куріння – це швидка старість і тяжкі хвороби

Вони переслідують не лише курців, а й членів їхніх родин

Тютюнопаління є однією з найголовніших причин захворюваності і смертності. За останні півстоліття в науковій медицині з’явилося достатньо достовірних фактів, щоб стверджувати це. Однак більшість із тих, хто починає курити цигарки, не знають, яку шкоду завдасть тютюнопаління.

Зниження розумових здібностей

Основною складовою тютюнового диму є нікотин. Це одна з дуже потужних рослинних отрут. Але шкідлива дія тютюнового диму не обмежується тільки нікотином. До його складу входить близько 30 отруйних речовин, серед яких чадний газ, синильна кислота, аміак тощо. Відомо, що кров, проходячи через легені, насичується киснем, який, з’єднуючись із гемоглобіном, утворює оксигемоглобін, що постачає тканини киснем, забираючи вуглекислий газ. Однак гемоглобін здатний зв’язуватися з чадним газом у 300 разів швидше, аніж із киснем. У таких випадках тканини організму недоотримують кисень і виникає кисневе голодування. Особливо чутливий до кисневого голодування мозок, наслідком чого є головний біль, запаморочення. Хронічне кисневе голодування спричинює ослаблення пам’яті, зниження працездатності. Учений із США Дин вивчав успішність студентів Іллінойського університету. Серед успішних студентів курців було 16,7%, серед посередніх – 45,2%, а серед відсталих – 59,2%.

Рак легенів, органів травлення, сечового міхура – це наслідок куріння

Дим цигарки передусім потрапляє в дихальні шляхи і подразнює слизову оболонку гортані. Внаслідок цього розвивається запалення голосових зв’язок, стає грубшим голос. А також виникає бронхіт з ранковим кашлем. Найголовніше – в тютюновому димі містяться канцерогенні речовини (бензпірен, смоли, радіоактивний полоній, ароматичні речовини тощо), які спричинюють розвиток раку гортані, легенів, органів травлення, сечового міхура. У США тютюнопаління визнано причиною раку легенів у 85% випадків, у Росії – у 90% від усіх захворювань на рак. Серед курців частота раку ротової порожнини, горла, стравоходу, сечового міхура у кілька разів вища.

  Вредная слабость

 Інфаркт, інсульт, гангрена

Нікотин прискорює частоту серцевих скорочень на 15-18 за хвилину. Це означає, що в курця серце за добу зробить на 12-15 тис. скорочень більше за норму. Нікотин підвищує тонус судин, що спричинює їх звуження, підвищення артеріального тиску. Одна викурена цигарка підвищує його на 10 мм рт. ст.: у разі постійного куріння артеріальний тиск збільшується на 20-25%. У курців часто відбувається звуження судин. Унаслідок тривалого спазму судин ніг настає облітерація (закриття) просвіту судин. У такого хворого спочатку виникає біль у литкових м’язах, потім мертвіють пальці, стопи, настає гангрена. Мені неодноразово доводилося бачити, як хірурги ампутували курцям великі пальці стоп або всю стопу.Звуження судин сітківки ока може призвести до макулодистрофії, погіршення зору і навіть до сліпоти.Серед курців у 13 разів частіше виникає стенокардія, у 12 разів – інфаркт міокарда, в 10 разів – виразкова хвороба шлунка, порівняно з тими, хто не курить. Ризик виникнення інсульту в курців збільшується у 2-3 рази, катаракти – удвічі. Є переконливі докази, що у злісних курців істотно вищий ризик розвитку остеоартрозу та остеопорозу, запальних захворювань суглобів і хребта.

Чому нашим предкам куріння завдавало меншої шкоди

Один із гіпертоніків, якому я порекомендував відмовитися від тютюнопаління, заперечив: “Мій дід курив усе життя і прожив 100 років”. Треба врахувати, що більшість наших дідів зазвичай курили в полі на свіжому повітрі, заробляли свій хліб фізичною працею і харчувалися натуральними продуктами з достатньою кількістю в них клітковини. Усе це сприяло виведенню отрути з організму. А дід, якби не курив, то, можливо, прожив би й 120 років.

Сьогодні ми живемо в умовах забруднення навколишнього середовища, вживаємо в їжу рафіновані і перероблені продукти, в яких мало клітковини, що спричинює виникнення запорів. За таких умов отруйні речовини тютюнового диму швидше накопичуються в організмі.Особливо вражаючі зміни тютюнопаління спричинює у молодих жінок. У них з’являється землистий колір обличчя, ранні зморшки на обличчі, жовтіють зуби, голос стає грубим.

  Вредная слабость

Діти і дружини курців – справжні жертви

Діти – жертви пасивного курінняЩе більше шкодить куріння вагітним, нікотин легко проникає через плаценту, отруюючи плід. У жінок-курців частіше народжуються мертві й недоношені діти, у новонароджених менша маса тіла на 100-200 г. Крім того, у жінок, які курять, новонароджені ведуть себе неспокійно, повільніше розвиваються, частіше хворіють, серед них більше хворих на цукровий діабет. Крім того, ожиріння у цих дітей виникає на 34-38% частіше. Вчені помітили, що у віці 33 років ожиріння розвивалось у кожного десятого із загальної кількості дітей, чиї матері курили під час вагітності. Під час куріння 50% усіх речовин тютюну виділяється в навколишнє середовище. У закритому приміщенні зростає концентрація тютюнового диму, і той, хто там перебуває, стає пасивним курцем. Доведено, що пасивне куріння збільшує ризик виникнення раку шийки матки, легенів, серцево-судинних захворювань. Так, серед жінок, чоловіки яких курять у квартирі, частота раку легень удвічі вища.

 

Діти вірять фактам

 

Діти – жертви пасивного куріння

 

Практика свідчить, що якщо до 18-20 років підліток не курить, то в майбутньому рідко стає курцем. Батьки повинні бути уважними до своїх дітей. Буває, достатньо з підлітком спокійно поговорити в той момент, коли він тільки починає курити, розказати, яку шкоду його здоров’ю завдасть куріння, і підліток може відмовитися від цієї шкідливої звички на все життя. Дітям потрібно розповідати про людей, які захворіли через те, що курили.Це також має вплив, я в цьому переконався на прикладі однієї сім’ї. Старший син курив, але від батька дізнався, що його рідний дядько у віці 46 років захворів на рак сечового міхура через куріння. Це на нього так подіяло, що він прийняв тверде рішення не курити.

  Вредная слабость

 

День сердца. Нет курению.

Палять лише самогубці!

 

            Якщо хочете покинути курити:

  1. Частіше читайте інформацію про шкідливість куріння.
  2. Прийміть тверде рішення – покинути курити. Скажіть собі: у мене сильна воля, твердий характер і жодна сила не примусить мене робити те, що завдасть шкоду. Я в 10, у 100 разів сильніший цієї шкідливої звички і в мене вистачить сил покинути курити. Щодня повторюйте цю свою настанову, особливо тоді, коли захочеться закурити. Кидати курити треба відразу ж раз і назавжди.
  3. Тим, хто прийняв таке рішення, можуть допомогти відвикнути від куріння спеціальні нікотинозамінні медпрепарати: таблетки табекс, нікоретте – жувальна гумка, нікотинові пластирі тощо.
  4. Більше бувайте на свіжому повітрі.
  5. Займайтеся фізкультурою, легким бігом, плаванням, вступіть до спортивної секції тощо. Людям старшого віку рекомендуються гімнастика, ходьба, помірні фізичні вправи тощо.
  6. Вилучіть зі свого меню хоча б на 3-4 тижні міцні чай чи каву, алкогольні напої, гострі, солоні продукти.
  7. Вживайте більше рослинної їжі, соків, мінеральної води.

Від хвороб, зумовлених курінням, в Україні щороку помирає 100-110 тис. людей, у США – 440 тис., із них 160 тис. від різних форм раку. При цьому від раку частіше помирають у віці 45-54 років. Цей вік особливо цінний з точки зору професійного досвіду.

Яків Семенюк, кандидат медичних наук

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку