Головна » Ритми головного мозку

Ритми головного мозку

ЕлектроенцефалографіяЧастоту коливань головного мозку можна заміряти майже в кожній лікарні за допомогою електроенцефалографа. Про ритми головного мозку відомо вже більше 80 років. Мозок людини може працювати в таких ритмах коливань:

В (бета) — 14—21 герц

L (альфа) — 7—14 герц

D (дельта) 4-7 герц

Т (тета) — 2 -4 герц

Кома —0-2.

Ще батько кібернетики, Норберт Вінер, сказав, що самий постійний з них є L (альфа) ритм*. L ритм не залежить від фізичних і психологічних навантажень. У кожної звичайної людини одна півкуля постійно працює в L ритмі, а інша в В (бета). Але виявляється, що декілька годин на добу обидві півкулі мозку працюють у L. Це період глибокою сну. Окрім цього всі діти до 7—9 років, цілителі, священики, монахи істинні, всі геніальні бізнесмени, художники, інженери, кухарі і таке інше, незважаючи на різні назви, мають одне спільне для всіх — це те, що їхній мозок працює в L ритмі весь час. Якщо він працює не просто в L, а з частотою від 7,8 до 8 герц, то ці коливання стають синхронізовані з магнітний полем Землі. Магнітне поле Землі коливається з частотою від 7,8 до 8 герц (хвилі Шумана*). У кожній місцевості своя відмінна частота коливань, а отже, і їжа має відмінні частотні характеристики. Якщо ви вживаєте їжу з іншої місцевості, що не відповідає частотним характеристикам вашої місцевості, то організм затрачує величезну кількість енергії на синхронізацію частот їжі під свої частоти. Ось чому кажуть, що краще їсти їжу з тієї місцевості, де живеш. Якщо накласти на карту електромагнітних коливань земної поверхні карту розповсюдження мов або діалектів, да побачимо повний збіг. Отже, мова формується згідно з електромагнітними коливаннями місцевості. Якщо якийсь народ переселяється; то через певний час з’являється новий діалект.

Ностальгія — це неспроможність співпасти з хвильовими характеристиками місцевості, в якій знаходишся. Космополітизм — це дуже швидке пристосування до хвильових характеристик будь-якої місцевості.

L рівень виявляється ідеальним для мислення. В L багато проблем вирішуються самі собою, поганий настрій, відносини з людьми, навіть виробничі труднощі, здоров’я. Сприйняття в L не виключає звичайного раціонального мислення. Вони просто доповнюють один одного. Якщо в L я захочу, щоб у вас заболіла голова, то я на 100% одержу наступний результат: по-перше, голова заболить, але в мене, по-друге, я вилечу з L. Якщо ви роздратовані, злі і таке інше, то у вас будуть великі проблеми з входом у L. L не створений для зла. Якщо людина з L то вона може робити такі речі, які здаються чудом. Хоч чудес не буває. «Ні одне «чудо» не суперечить законам природи, воно суперечить лише нашим знанням про ці закони». Відомий спеціаліст в області етології (наука про поведінку) Ремі Шовен провів експеримент. Він посадив дітей навколо столу, на якому стояла ампула з радіоактивним ізотопом, і сказав:

«Діти, уявіть, що з цієї ампули вилітають червоні кульки, ваше завдання не давати їм розлітатися». У результаті, зафіксованому за допомогою лічильника Гейзера, радіоактивність зменшилась на 50%.

Під впливом людської думки змінюються швидкість хімічних реакцій, інтенсивність лазерного променя і таке інше.

З книги «Гармонія» Олексія Куцела.

*Альфа-ритм (α-ритм) електроенцефалограми — ритмічні коливання електричного потенціалу з частотою в межах 8-13 Гц і середньою амплітудою 30-70 мкв. Для часової залежності відповідних коливань характерна амплітудна модуляція. Альфа-ритм виражений переважно в задніх відділах мозку, при закритих очах, в стані відносного спокою, при максимально можливому розслабленні м’язів. Він блокується при світловому роздратуванні, посиленні уваги і розумових навантаженнях. При проведенні детального аналізу структури ЕЕГ іноді розрізняють швидкі і повільні варіанти альфа-ритму. Чітко виражені коливання на відповідній частоті проявляються в тім’яно-потиличної області в віці 4-5 років. У 13-15 років формується стійкий альфа-ритм, виражений у всіх областях.

 

Резонансом Шумана називається явище появи стоячих електромагнітних хвиль низьких і наднизьких частот в атмосфері (між поверхнею Землі та іоносферою).

 

Ритми головного мозку

 

Людський мозок представляється складною системою з резонансно-динамічним реагуванням. За рахунок зовнішніх впливів, мозок може змінювати ритм своєї діяльності.

На початку 20 століття серед багатьох вчених, вивчення роботи мозку придбало широку популярність. Особливо високий інтерес викликала робота його електричної активності. Для постійного функціонування, мозок виробляє електричні імпульси. За даний процес безпосередньо відповідають нервові клітини, яких налічується близько 85 млрд.

  Самозащита мозга человека

Знаменитий німецький психолог Р. Бергер виявив особливий тип коливань, що генерується мозком. Частота коливань варіювалася від 8 до 13 Гц і отримала назву альфа-хвиль. Цим же вченим були відкриті інші ритми мозку.

Проводячи постійні дослідження циркуляції крові по судинах головного мозку, а також його температури, Р. Бергер вперше зробив запис електроенцефалограми (ЕЕГ) головного мозку. Саме ЕЕГ дозволило зафіксувати альфа-ритм і в тому числі його придушення більш швидкими бета-хвилями, які проявляються при діагностиці людини з відкритими очима.

Людський мозок працює на незначній кількості електрики, тим самим представляючи собою головний керуючий центр, який регулює роботу нашого організму і психіки. Однозначний інтерес у фахівців викликає саме альфа-ритм, який виникає під час спільного відпочинку із закритими очима.

Наприклад, ритм починає виникати при дрімоті, коли людина ще не занурився в глибокий сон або коли чоловік прокинувся, але ще не повністю знаходиться в бадьорому стані.

Було встановлено, що альфа-ритм мозку вступає у зв’язок з ключовим ритмом коливань, а саме хвилями Шумана. Це означає, що робота мозку в альфа-режимі дозволяє отримати доступ до численного потоку даних. Вважається, що здібності до підтримання гармонії частоти роботи головного мозку, призводить до відкриття надможливостей людини.

Якщо мозок людини працює в альфа-ритмі, то його стан характеризується спокоєм, саме такий стан є оптимальним для людини. Нервова система включає у свої головні функції, такі механізми, як:

 

 • Самовідновлення
 • Саморегулювання

Завдяки цим двом функція наш мозок підвищує свою ефективну працездатність, вони також підтримує загальну психічну стійкість. Проте розглянемо докладніше, які позитивні ефекти викликає безпосередньо сам альфа-ритм головного мозку:

 • Істотно поліпшується кровообіг головного мозку, що тим самим дозволяє прискорити процес надходження кисню і необхідних речовин.
 • Прискорюється відновлення всього організму приблизно в 7 разів. Наприклад, після перенесеного захворювання, терміни на відновлення значно знижуються.
 • Поліпшується енергетична циркуляція.
 • Підвищується здатність мислити інтуїтивно, на вирішення певної проблеми, людина витрачає менше сил.
 • Мозку надається можливість перепрограмувати свою свідомість, що дозволяє вирішити такі психічні проблеми, як: безсоння, підвищена напруга, тривога, а також з’являється більше сил на відмову від шкідливих звичок.

Альфа-активність головного мозку пригнічує такі стани як: життєві труднощі, потрясіння, травми дитинства, що у свою чергу також впливає на якість життя, здоров’я, життєві сили і здатність до навчання. У свою чергу, є чинники, які пригнічують альфа-хвилі: це вживання речовин наркотичного характеру, зловживання алкоголем.

 

Ритми головного мозку

 

Способи стимулювання альфа-хвиль

 

При зростанні активності альфа-хвиль настає стан повного розслаблення свідомості і всього тіла. У даний момент людина може відволіктися від усіх проблем і практично повністю купірувати стресовий стан. У головному мозку починають сповільнюватися процеси мислення, що дозволяє «очиститися» свідомості. При даному стані людський мозок здатний генерувати нові ідеї та підвищити креативність мислення.

Також альфа-хвилі дозволяють позбавити людину від творчої кризи. Тривала і важка діяльність мозку призводить до купіруванню його нормальної активності. Тому в даній ситуації штучне підвищення альфа-хвиль дозволяє вирішити дану проблему і зняти розумове напруження.

Існує ряд способів, які дозволяють стимулювати альфа-хвилі. Фахівці рекомендують наступні способи:

 • Звукові хвилі. Найдоступніший і в той же час зручний метод, який дозволить не тільки підвищити альфа-ритм, але і отримати «дозу» задоволення під час процесу. Метод полягає в прослуховуванні музичних композицій, що складаються з стереозвуків.
 • Медитація. В даному випадку людині необхідно деяка практика і час, щоб отримати необхідний результат. Після декількох тренувань, організм автоматично навчиться розслаблятися.
 • Заняття йогою. В принципі це заняття схоже з медитацією, так як в йозі приділяється велика увагу даному процесу. Дозволяє досягти повної релаксації організму і тим самим підвищити показники альфа-ритму.
 • Дихальна гімнастика. Ця методика передбачає постійне глибоке дихання, що дозволить наситити клітини мозку і організм в цілому киснем. Сформувавши звичку постійно глибоко дихати, ви дозволите організму автоматично налаштовуватися на формування альфа-хвиль.
 • Гарячі ванни. Всім відомо, що в міру гаряча ванна дозволяє розслабитися і зняти втому після робочого дня. Саме формування альфа-хвиль дозволяє розслабитися всім м’язам тіла.
 • Алкоголь. Даний метод вкрай не рекомендується, однак так само є способом підвищення альфа-хвиль. Дуже часто люди в цілях зниження стресу вживають цей засіб. Безпосередньо після його прийому починається процес вироблення альфа-хвиль, внаслідок чого людина відчуває розслабленість і спокій.
  Самозащита мозга человека

 

Патологічні показники альфа-ритму

 

Для зняття показників ритмів людини вдаються до такого методу діагностування, як електроенцефалографія. При проведенні ЕГГ дається оцінка індексу альфа-хвиль, нормальні показники якого складають 80-90%. Якщо діагностика показує результат цього ритму менше 50%, то це говорить про наявної патології. Амплітуда альфа-хвиль стрімко знижується у віці від 60 років.

Це багато в чому пов’язано, що у літніх людей часто страждають процеси кровообігу в головному мозку. Тому при реєстрації ЕЕГ альфа-ритм головного мозку, норма амплітуди якого повинна знаходиться від 20 до 90 мкВ.

В кінці 30-х років на підставі своїх досліджень було введено таке поняття, як «дизритмія головного мозку», що означає аномальність частот (або ритмів) електричних мозкових процесів. Однак не завжди показник дизритмии є наслідком патологічного стану людини.

Патологічні показники альфа-ритму спостерігаються при таких патологіях:

 • Епілепсія, в тому числі наркотична, есенціальна гіпертензія. В даному випадку спостерігається пряма асиметрія в обох півкулі великого мозку, включаючи частоту, так і амплітуду.
 • Гіпертонічна хвороба. При даному захворюванні частота ритму знижена.
 • Олігофренія. В даному випадку активність альфа-хвиль підвищена.
 • Пухлинне утворення, кіста або поразка мозолистого тіла. При даних важких патологіях спостерігається асиметрія між правим і лівим півкулею до 30%.
 • Порушення кровообігу. Найчастіший фактор патологічного стану альфа-хвиль, при якому частота і активність знижується в залежності від стадії патології.

З метою оцінки активності альфа-ритму проводиться ЕЕГ при таких захворюваннях, як: IRR, вроджене або набуте недоумство, черепно-мозкові травми. Також діагностика призначається при наявності таких симптомів, як: головний біль, підвищений тиск, блювання.

Недоліки стимуляції альфа-хвилями

Підвищення альфа-хвилями хоч і приносить певний результат, але надлишок вироблення альфа-хвиль може нанести певну шкоду здоров’ю людини. У цьому випадку фахівці не рекомендують стимулювати альфа-хвилі, які знаходяться вже в нормальних показниках.

При надмірній стимуляції альфа-хвилі головного мозку, людина може отримати наступні негативні прояви:

 1. Зниження концентрації

Якщо у людини є розлад дефіциту уваги, то додаткова стимуляція ще сильніше погіршить його стан, що нерідко призводить до властивої затуманення свідомості.

 1. Схильність до денного сну

При використанні додаткової стимуляції альфа-активності, у людини виникає постійна потреба в денному сні. Додатковий сон вдень корисний, проте постійне сонний стан днем, не є позитивним ефектом.

 1. Депресивний стан

Такий стан свідчить про високої активності альфа-ритму у порівнянні з бета-активністю, яка найбільш виразно ЕЕГ реєструється в лівій півкулі. Варто відзначити, що якщо депресивний стан пов’язаний з тривогою або пережитим стресом, то стимуляція принесе позитивний ефект. При депресії, що супроводжується сонним станом, лінню, застосовується стимуляція безпосередньо бета-хвиль.

 1. Недолік візуальної чіткості

При зниженій візуальної чіткості альфа-хвилі знаходяться в завищеному стані. У даному випадку лікар призначає додаткову стимуляцію бета-активності, яка і відповідати за чіткість і нормальну зорову активність.

Бета-ритм, дельта-ритм, тета-ритм

Діяльність головного мозку пов’язана з електричною активністю, яку виробляє мозок. Дана активність обумовлюється імпульсами нервових клітин. Проте ж сама активність незначна і виражається в мільйонних частках вольта. Її реєстрація можлива лише за використання такого методу діагностики, як електроенцефалографія.

На сьогоднішній день крім альфа-ритму виділяють ще 3 основних виду ритмічних показників головного мозку, кожен з яких виділяється індивідуальними показниками частот і станом свідомості. До них відносяться:

 • Бета-ритм головного мозку

Бета-ритм виникає в дитячому віці під час того, коли дитина починає вередувати, коли підключається логічне мислення і контроль. При нормальних показниках розвитку, даний ритм формується до 5 років. Частота ритму знаходиться в діапазоні від 13 до 38 Гц і амплітуду від 15 до 25 мкВ. Бета-ритми мозку формуються природним шляхом, під час неспання. В даному випадку активізується ліва півкуля великого мозку.

  Самозащита мозга человека

Також цей ритм проявляється при процесі обробки інформації, при підключенні логіки, роздуми. Наприклад, при читанні звичайної статті, активізуються саме бета-хвилі. Без них неможлива будь-яка активна діяльність і спілкування.

Однак при постійній стимуляції бета-активності такими способами, мозкова діяльність перевтомлюється, проявляється розлад сну, змінюється настрій, що в деяких випадках призводить до важких нервових розладів.

 • Дельта-ритм головного мозку

Цей ритм формується ще в материнській утробі, а його реєстрація доступна на 4 місяць вагітності. Активізація дельта-хвиль відбувається під час глибокого сну, з відсутністю снів. Є самими повільними хвилями з частотою від 0,1 до 5 Гц і амплітудою від 30 до 40 мкВ.

Виникає як при глибокому природному сні, так і при наркотичному, а також при комі. Також спостерігається при реєстрації ЕЕГ від ділянок, де розташовується ймовірний патологічний осередок або пухлина.

 • Тета-ритм головного мозку

Тета-ритм починає формуватися з 2-х місяців після зачаття, а його реєстрація можлива вже на 3-й місяць вагітності. Його переважання спостерігається до 3-х річного віку малюка. У дорослих виникає в момент спокою в стані бадьорості, яке згодом переходить у сон.

Коливання в мозку стають більш повільними і ритмічними, в діапазоні від 4,1 до 7,9 Гц, амплітуда 30-40 мкВ. дитячими.

Способи стимулювання бета, дельта і тета-хвиль

Стимулювання людського організму іншими типами хвиль також необхідно. Розглянемо, з якою метою застосовується стимуляція кожного типу, і яким чином вона виконується.

 1. Стимуляція бета-активності

Стимулювання бета-хвиль дозволяє відчувати бадьорість і ясність свідомості протягом всього дня. В цілях їх підвищення використовуються:

 • Зростання даного виду хвиль можна досягти за допомогою музики, яка містить бінауральні ритми
 • Читання книг – хороший спосіб підвищити активність лівої півкулі і стимулювати додаткову вироблення бета-активності
 • Кофеїн – підсилює бета-ритм, але всього на кілька годин
 • Енергетичні напої і куріння дозволяють дати сплеск бета-активності. Однак, через кілька годин після їх застосування, дана активність різко знижується і людина відчуває ще більш сильну втому і сонливість

Також не варто забувати, що штучне підвищення бета-ритму може призвести до небажаним ефектам, таким як: відчуття страху, тривога або паніка.

 1. Стимуляція тета-активності

Тета-активність дозволяє нашому організму самовостанавливаться, тим самим покращуючи наше фізичне і духовне стан. Найчастіше фахівці використовують штучне підвищення при терапії душевних травм.

Способи її стимулювання наступні:

 • Прослуховування музики, яка пов’язана з додатковою виробленням емоцій і відчуттів, тим самим підвищуючи тета-ритм
 • Вплив гіпнозу, яке дозволяє посилити тета-активність і відрегулювати свідомість людини в потрібне русло
 • Медитація і заняття йогою

У разі надмірної стимуляції або коли тета-ритм спочатку знаходиться в нормальному стані, то його підвищення може викликати сонливість. Також до небажаних способів підвищення відносять наркотичні речовини та алкоголь. Проте дані негативні способи приведуть до розладів пам’яті, мовлення і мислення.

 1. Стимуляція дельта-активності

Є одним із самих важкодоступних процесів, так як дельта-ритм формує підсвідомість. Його активність спостерігається при глибокому сні або при відсутності свідомості.

Одним із способів його підвищення є ритмічне дихання з частотою близько 60 вдихів в хвилину. Даний спосіб також становить величезну небезпеку, так як перенасичення крові вуглекислим газом при такому диханні, може призвести до зупинки дихання або летального результату.

Електроенцефалографія головного мозку

Ритми головного мозкуЕлектроенцефалографія головного мозку – це метод діагностики патологій головного мозку, який базується на реєстрації його активності. Завдяки цьому способу вчасно виявляються патології судин, доброякісні та злоякісні пухлини, запальні захворювання, епілепсія. Для проведення ЕЕГ попередньої підготовки не потрібно. Шкоди процедура для здоров’я дорослих і дітей не несе.

Електроенцефалограма головного мозку за допомогою металевих електродів, накладених на шкіру голови, вловлює і підсилює біоелектричні коливання мозку, записуючи їх графічно.

30.09.2017

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку