Головна » Можливості арт-терапії

Можливості арт-терапії

Дуже корисно і малювати і ліпити. Ми відчуваємо тілом. Інформація, яку ми отримуєм, має засвоїтись тілом, інакши ми будемо прагнути скинути її на інших (безпосередній напад словом, емоцією, в нічних клубах).

Людина розслабляється і заспокоюється, коли пише, малює, грає, бо в цей момент задіюється дрібна моторика.

Інші не завжди можуть бути експертами нашого життя, людина сама має слідкувати за собою і діяти відповідно до обставин.

Майже все навколо відбувається в напрузі і під тиском. Нам нав`язують ущербність. Людина сама себе тримає під тиском і може зірватись.

Існує проблема з ідентичністю: треба вміти задавати питання та уточнювати відповідь.

Спостерігається перверзія: жінки перетворились на чоловіків. В таких випадках корисно розібрати вигоди від ролей кожного в сім`ї. Корисно буває намалювати герб сім`ї – схему, щоб виявити різні моделі поведінки її членів. Є й інша техніка: зобразити автопортрет родини (діагностична функція).

Це може допомогти визначити місце кожного та його роль, стосунки за місцем знаходження і кольором зображуваного. Кожний описує власну роботу і почуття, потім обговорюються результати.

Можуть бути ролі: хазяйка,  цап-відбувайло та інші.

Розберіть, що для кого важливе в родині, визначте, в чому дефіцит простору (всім має його вистачати).

Батьки та діти видають різні картини, обговорюючи які, вчаться слухати одне одного, розуміти, домовлятись. Це допомогає враховувати потреби інших, розкривати їх здібності та можливості, корегувати ролі. Всі в сім`ї цінні! Кожна людина неповторна.

Спостереження психологів доводять, що для кожної людини є домінуючий колір, що супроводжує її все життя.

Консультація психолога-арт-терапевта буде більш ефективною, якщо прийдуть всі члени сім`ї.

Це важливо: часто діти невербально демонструють проблему, яка є в підсвідомості батьків (Чому претензії, погляди й бажання батьків повинна виконувати дитина?).

Бувають самоізольовані сім`ї та сім`ї в яких важко приймають дитину. В таких випадках застосовують техніку скульптури родини, використовуючи пластичні матеріали. Така техніка допомогає вивести скриті агресію та гнів назовні, досліджує родинну ієрархію.

Після будь-якого пережитого насильства треба виговоритись, потім застосовується арт-терапія.

Небезпечно носити в собі будь-яку тяжкість. Жертва часто переконона, що заслуговує на погане життя, і часто терпить до смерті.

Але кожний сам вирішує, що робити з собою.

Через почуття провини жертви насильства страждають комплексами альтруїзму, слухняності та меншовартості.

Корисно працювати з їх дитячими спогадами, провести ритуал розлуки, прощання зі старими почуттями, перегляду, переусвідомлення ситуації.

Дитячі травми дуже впливають на життя дорослих людей. Часто дуже важко зізнатися в тому, що родина чимось травмована.

Розширена сімейна терапія використовується для регресії дитячих спогадів. Це дозволяє зустрітися віч-на-віч зі складними життєвими обставинами та зрозуміти, що дитина не несе відповідальності за дії дорослих; допомогає згадати, прийняти, розібратись, розпрощатися з болючими моментами власного життя.

 

03.2013, радіоканал «Промінь», тема «Можливості арт-терапії», арт-терапевт, казкотерапевт, працівник  Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Ольга Плетка.

 

3.12.2017

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку