Головна » Музейна катавасія

Музейна катавасія

Глупо та зайве запитувати на кого розраховані музеї та для кого вони працюють. Звісно, все їх функціонування відбувається заради збереження культурно-історичного спадку та поширення його надбань в маси, тобто до людей – відвідувачів.

В наш час – кризи та нестабільної ситуації – йдуть процеси морально – етично – естетичного занепаду та нівелювання життєвих цінностей і засад здорового існування суспільства та людини в ньому. Ці прикрі моменти спостерігаються в усіх сферах життя. І музейна справа – не стала винятком. Музейні приміщення та їх скарби часто стоять порожні. Адже, огляд музею та його колекції, не є розвагою та легкою забавою.

Похід до музею потребує і часу, і сил, і роботи свідомості та душі (увага, сприйняття, запам’ятовування,  переосмислення, порівняння, висновки), а отже, є тим актом чи дією, які гармонізують особистість та сприяють її всебічному розвитку.

Але тепер, крім чинників, зазначених вище, людині необхідні деякі грошові заощадження. А похід до музею сімї з трьох чи чотирьох осіб взагалі обійдеться, як – то кажуть, в кругленьку суму. Звісно, маючи бажання, хоча б раз на місяць це можна собі дозволити. А тим паче, що деякі музеї міста Києва надають один день на місяць для вільного входу (як правило, це декілька годин роботи до обіду). І це робить їм честь та, звісно, йде на користь, але не поспішайте радіти.

Як правило, це стосується лише входу до постійно-діючої частини експозиції. На цікаві (спеціалізовані чи художні) виставки, які часто-густо відкриваються у столичних музеях, потрапити так просто не вдасться. Ціни на квитки на ці заходи постійно зростають у всіх музеях просто таки наввипередки.

Шкода, що не всюди, а особливо на тимчасові виставки, діє градація цін квитків за категорією відвідувачів (діти, пенсіонери, студенти, працюючі громадяни).

Спасибі Національному музею літератури України (вул. Богдана Хмельницького, 11; сайт -museumlit.org.ua/) – оглянути виставку вам запропонують за 5 чи 7 грн., окремий, трохи дорожчий квиток можна придбати на огляд всієї експозиції.

Національний музей Тараса Шевченка (бульв. Шевченка, 12; сайт – museumshevchenko.org.ua) ліквідував подібну зручну для відвідувачів систему (7 грн. – виставка для дорослих, 5 грн. – для пільгових категорій, 15 грн. – огляд всього музею). Тепер в касі пропонують сплатити будь – кому одну ціну – 15 грн. за виставку, і можете подивитись все. Хоча для того, хто йде дивитися на тимчасову експозицію, це абсолютно зайве, а повний огляд потребує достатньо часу, бажання, настрою і сил. А недавно довелось ще більше дивуватись, бо за огляд двох виставок, що проводяться, як правило, одночасно на першому поверсі (в залі з правого боку та в чотирьох залах лівого крила), запропонували заплатити окремо за кожну з виставок по 15 гривень. І ситуація постійно змінюється не в кращу сторону: ціни невпинно зростають.

Не порадував і Музей історії міста Києва (вул. Б. Хмельницького, 7; сайт:www.facebook.com/museyhistory, який нещодавно, після тривалої перерви, розпочав свою роботу в скандальній новобудові над станцією метро «Театральна».

Виставки (ялинкових іграшок, інтер’єрів та предметів побуту «Спогади київської ялинки»; фотографій «Worldpressphoto» та речей з колекції Шеремет’євих) пропонували оглянути за 30 грн. (пільговий квиток – 15 грн.) Але за огляд музейної експозиції, ви маєте сплатити ще додатково 30 грн. (для пільговиків – 15 грн.).

Відчувається, що хтось хоче не погано підзаробити, або навіть «відбити» вкладені кошти. Правду кажучи нове приміщення, яке виділили Музею історії міста Києва, ні в яке порівняння не йде з Кловським палацом на вулиці Пилипа Орлика,8 , де він раніше розташовувався. Нове приміщення абсолютно не сприяє відчуттю історії та не несе духу Києва. А це, звісно, не на користь музею.

Така само непривітна та не дуже зручна для кишені пересічного громадянина ситуація і в Національному художньому музеї України, що розташований на вулиці М. Грушевського, 6 (сайт: namu.kiev.ua). Заплативши 20 грн., а за пільговий – 5 -10 грн., ви можете подивитися і виставки (навіть одну, якщо саме вона вас цікавить), і музейну колекцію; а дещо з того, що виставлялося, коштувало і 40 грн.

До Київського музею російського мистецтва (вулиця Терещенківська, 9; сайт: www.kmrm.com.ua) пропонують зайти за 30 грн. (пільговий квиток 5 – 10 грн.) на огляд колекції. Ціна на виставки сплачується окремо, сума постійно варіює. Єдине хороше нововведення – сімейні квитки.

Музей мистецтв імені Богдана та Варвари  Ханенків, за адресою вулиця Терещенківська, 15 – 17 (сайт khanenkomuseum.kiev.ua) можна оглянути: одну експозицію за 8 – 20 грн., дві – 10 – 30 грн., тимчасову виставку за 3-10 грн. Але і тут треба пильнувати, бо можливі варіанти.

Хочеться зазначити, що часи та дні роботи багатьох музеїв не сприяють привабленню відвідувачів (мало хто може дозволити собі похід до самого музею чи на виставку під час робочого дня, ще й встигнути до закриття каси, як правило до 16-ї чи 17-ї години).

Відносно дешеві та прийнятні ціни залишаються в Музеї Гетьманства (вул. Спаська 16-б; сайт www.getman-museum.kiev.ua), Музеї культурної спадщини (вул. Московська, 40-б), Музеї Тичини (вул. Терещенківська, 5, кв. 1, 3 ; сайт tychyna.com) та деяких інших невеличких симпатичних київських музеях. А більшість виставок у галереях доступні для всіх бажаючих безкоштовно.

До музеїв та виставок на території Національного Києво – Печерського історико-культурного заповідника (сайт http://www.kplavra.kiev.ua)  – прохід вільний, а до музеїв на території Національного заповідника «Софії Київської» (сайт http://n.sophiakievska.org ) – кожний відвідувач має сплатити за прохід на територію заповідника 3 грн., а далі сплачувати за вхід на виставки у галереі «Хлібня», Центральному державному архіві – музеї літератури і мистецтва України, Будинку митрополита, Брамі Заборовського та інші окремо. Зауважимо, що огляд Собору, дзвіниці, митрополичого дому досить дорогий – 20 -50 грн. за все.

І ще хочеться згадати не надто красиву ситуацію, яка регулярно відбувається з благочинними внесками за концерти, які проводяться у знаменитому Шоколадному будинку (вул. Шовковична 17/2; сайт shocolad-dim.kiev.ua).

Фіксована сума благочинного внеску – 30 грн. – є нонсенсом сама по собі. Це має бути або квиток за певну ціну, або благодійна пожертва на суму, яку кожен може визначати сам за своїми можливостями. Найприкріше, що справи з реставрації рухаються повільно, і красива споруда все ще залишається в поганому стані. Відвідати Шоколадний будиночок можна за 10 – 20 грн., а ціни на виставки бувають різні та змінюються.

 

І абсолютно відлякуючи ціни встановлює за вхід на свої заходи новітній сучасний монстр -«Мистецький Арсенал» (100-80 грн. повний квиток, на половину менше сума за пільгові квитки). Але ж він не є музеєм у прямому розумінні цього слова, а лише величезною виставковою площею.

Гостинно та безкоштовно відкриті двері PinchukArtCentre. І туди  справді постійно стоять черги, а серед людей багато молоді і підлітків. Але не радимо! Нічого, що має надихнути та навчити з розряду Красивого та Вічного, вам там знайти не вдасться. А всього іншого і так повно навколо нас. Далеко ходити і не треба. Лише озирнутись.

Декілька корисних порад для тих у кого зовсім скрутно з грошима і є достатньо вільного часу:

  1. слідкуйте за програмою роботи музеїв, бо на урочисте відкриття виставок (крім спеціальних заходів закритого типу, куди потрібно мати запрошення або бути внесеним у список чи акредитованим, як преса) вхід, як правило, вільний;
  2. пильнуйте дні та години безкоштовного відвідування музеїв (зазвичай, це якийсь один визначений день на місяць та декілька годин роботи музею до обіду); на жаль, це правило не розповсюджується на комерційні виставки;
  3. 18 травня двері всіх музеїв відчинені для відвідувачів в зв’язку з Міжнародним днем музеїв;
  4. під час проведення виставок у залах деяких музеїв (Національний музей Шевченка, Музей друкарства, Музей літератури, Музей декоративного мистецтва та інших) відбуваються різні мистецькі акції (концерти, лекції, зустрічі з художниками та літераторами), вхід на якій безкоштовний; ви отримуєте чудову нагоду «вбити двох зайців» одразу.

 

p.s. Зазначимо ще один малесенький нюанс. Постарайтесь відвідати уподобану виставку чи розгорнуту експозицію вчасно. Ні в якому разі не чекайте останнього дня, зазначеного на афіші, обов’язково передзвонюйте до музею та уточнюйте графік та момент, коли картини будуть знімати. Інакше вас може чекати сильне розчарування. Як не прикро, але трапляється, що виставка, з певних причин, згортається саме в останній день, зазначений в графіку її роботи, ще й з ранку, хоча цей день мав би бути повноцінним робочим днем.

 

Будьте уважні!

Сам Ум Рай

16.02.2013

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку