Головна » Перекошене і спотворене обличчя Києва

Перекошене і спотворене обличчя Києва

samumray.in.ua.

 

 

Так, це те, що пильні та уважні, а , головне, люблячі серця, відданих своєму місту городян тепер можуть спостерігати практично на кожному кроці. Про прекрасне та досконале лице столиці України нагадують нині лише спогади («світлини пам’яті») і справжні фотографії. І щоразу від порівняння та спостереження за змінами, які не на користь нашого часу, душу огортає невимовний смуток, біль та печаль. Те, що і називають ностальгією за прекрасним, проте вже втраченим назавжди.

Але градоначальникам та правлячій заможній еліті на все це глибоко начхати. Вони безбожно та брутально руйнують естетичне та культурне середовище багатостраждального древнього міста з завидною затятістю, зумовленою тупістю розуму і почуттів, злісною байдужістю та зневагою до всього і всіх, що не відповідає їх непомірним апетитам та інтересам до наживи. Гроші, гроші, і ще раз гроші. І більше нічого. «А за нами – хоч потоп», – девіз всієї психології та дій руйнівників Києва.

Хмарочоси ростуть як гриби після дощу абсолютно в усіх районах столиці, а особливо швидко – на місцях найменших скверів у центрі міста та лісопаркових зонах на околицях. Жодне місто Європи не дозволяє забудовникам втручатись в історичний центр та руйнувати, чи грубо порушувати архітектурний ландшафт. Новітні хмарочоси (особливо в центральних районах) наступають і тиснуть. Скільки шкоди вони вже принесли: тріщини і руйнація сусідніх старих будівель (одні підземні парковки чого варті!), знищення зелених насаджень (відверта диверсія проти фізичного  та психічного здоров’я городян) та місць прогулянок киян і гостей міста, деструктивне вторгнення в панораму міста, естетична наруга над жителями столиці через спричинення грубого дисонансу з прилеглими, часто старовинними спорудами, і викликання дисгармонії у міському просторі. Але найгірше – це «крадіжка неба», якого все меншає і меншає в полі зору людей через нависаючі громади і страхіття нових, конче комусь необхідних бізнес-центрів.

Чи можна сподіватись на добре самопочуття і хороший моральний стан людини, «затиснутої» та психічно пригніченої та придавленої кам’яними колодязями, в які ми, кияни, поступово занурюємось. Звісно, все це почалось ще за часів Радянської України з побудови споруд в стилі соціалістичного реалізму (згадаємо Український Дім, готелі «Дніпро», «Україна» та «Салют», висотний торгівельний і діловий центр на Львівській площі, Палац піонерів, висотку коло Повітрофлотського мосту та багато інших будівель у всіх районах Києва).

Але те, що відбувається з будівництвом зараз, має величезні темпи, оберти і значно більше нахабства, брутальності та цинізму.

За цим процесом стоять значні фінансові інтереси правлячих кланів. І справа не тільки у висотках, а і в кафе – барах та ресторанах, які зайняли значні площі рекреаційних зон в усіх парках міста.

Чого вартий ресторан «О’Панас», який непомітно, починаючи з кіоска і палатки, «окопався» в малесенькому парку Шевченка. А за великим бізнесом, що подає дурний приклад, тягнеться малий та середній – торговці їжею і ширпотребом у вже «заскорузлих» всім у зубах МАФ-х, а точніше кіосках, палатках, тимчасових павільйонах.

Вони – не тільки захопили парки (і Шевченка, і Маріїнський, і Центральний, і Нивки), але й заблокували  своєю недоречною присутністю входи та виходи всіх (без винятку) станцій Київської підземної залізниці – метрополітену. І без санітарно-гігієнічної та пожежної інспекцій очевидно, що всі ці кіоски грубо заважають елементарним правилам безпеки та перекривають не лише рух людей, а й шляхи можливої евакуації та під’їзду спецтехніки і рятувальних служб за умов виникнення надзвичайної ситуації в метро та його інфраструктурі.

І нарешті останнє, що перетворило Київ, колись (ще недавно) прекрасний і чистий на помийку. Це свідомість пересічних громадян, яку інакше, як «свинською» не назвеш. Люди, в основній  своїй масі, настільки деградували, розлінилися, опустилися та деморалізувалися, що кидають сміття всюди, де заманеться, просто собі під ноги. І найприкріше, що не помічають цього. Їм ніщо не заважає (особливо страждають зони відпочинку на берегах Дніпра та в приміських лісах чи лісосмугах) нагадити і не прибрати за собою. А наступного разу приїхати в це саме місце і насмітити зовсім поруч.

Все це нагадує «циганський табір», який залишає за собою стільки бруду, що дерева не витримують і гинуть (хто хоче переконайтесь, сходіть до лісу біля масивів Біличі та Новобіличі).

Ще одни аспект проблеми – це автомобілі на тротуарах та автостоянки, кількість яких постійно збільшується (часто людині – пішоходу залишається вузький прохід, в який не кожний зможе протиснутись, або пройти, не забруднившись).

Зрозуміло, що згадані проблеми мають абсолютно різні аспекти, підходи та перспективи вирішення.

Багато що залежить від керівництва і служб міста. Чому б не ввести серйозні штрафи за розкидання сміття та не слідкувати за їх виконанням? І від звичайних городян, їх свідомості та поведінки, теж немало залежить. І начальники комунальних служб та їх підлеглі, і прості мешканці столиці мали б подивитися навколо і усвідомити всі процеси, які можна спостерігати на вулицях Києва.

Любов до свого міста і повага до співгромадян – от що мало б керувати діями людей.

Але, видно, що про це вже не йдеться в наш час, час, коли майже все купується і продається.

Хочеться вірити і знати, що не все так погано, що надія є. І це надія на психологічний ефект, відомий під назвою «ефект 100-ї мавпи»: коли певна кількість популяції людей буде дотримуватись чистоти помислів і дій, то і інша частина (хай несвідомо і не бажаючи того) почне робити те саме.

Може це наївно. Але щиро хочеться, щоб Київ був красивим, охайним та благісним місцем для життя.

Тож побажаємо собі прекрасного міста!

Сам Ум Рай

19.03.2013

Добавить комментарий

Підписатися на розсилку